ADAM-3600-C2GL1A1E
4 Slot Cortex-A8 AM3352 600MHz RISC Modular Wireless RTU Controller with 8AI/8DI/4DO
0 in stock – available to order on request.
Who We Are
Not found what you're looking for?
Call: +44 (0)1782 337 800 | Email: sales@impulse-embedded.co.uk
Features
  • High performance Cortex-A8 AM3352 600MHz RISC processor
  • On-board 256MB DDR3L memory
  • 1GB MicroSD included
  • Embedded real-time Linux Kernel
  • Domain focused on-board I/O -8AI/8DI/4DO
  • High I/O flexibility with 4-slot I/O expansion
  • Multiple wireless options for Zigbee/Wi-Fi/3G/4G/GPRS
  • IEC 61131-3 & C programming language
  • Modbus & DNP3 protocols
  • Wide 10V to 30V DC power input
  • Extended -40°C to +70°C wide operating temperature
Series ADAM-5000
Warranty 2 Years
Delivery & Returns
We offer a range of delivery options to suit your needs.
UK Mainland
  • Postcode Exclusions: ZE, KW15+ PO 30, JE, HS, GY, TR, IM, AB31+, KW 1-14, FK19+, PA20+, IV, PH
Northern Ireland & Highlands
Ireland
RMA
Add to a quote list
Create a new quote list
Done
Advantech 4 Slot Cortex-A8 AM3352 600MHz Modular Wireless RTU Controller – 8Ai/8Di/4Do
Please complete the details below to receive your quote
Select the quantity you wish to request pricing or lead time information for:
  • ADAM-3600-C2GL1A1E
    4 Slot Cortex-A8 AM3352 600MHz Modular Wireless RTU Controller – 8Ai/8Di/4Do