R19L300-OFA1
Other models in series
19" – 1280 x 1024 – 400cd/m – VGA and HDMI input – Resistive SAW touchscreen – Open Frame Chassis – 12V DC Power input
0 in stock – available to order on request.
Who We Are
Not found what you're looking for?
Call: +44 (0)1782 337 800 | Email: sales@impulse-embedded.co.uk
The R19L300-OFA1 is a 19" SXGA open frame industrial grade LCD from Winmate. The rugged R19L300-OFA1 can be easily integrated into custom enclosures and kiosks, making it ideal for a wide range of applications and scenarios.
Screen Size 19"
Resolution 1280 x 1024 (SXGA)
Input Voltage 12V DC
Market Certifications CE, FCC Class A
Aspect Ratio 5:4
Brightness 400cd/m
Dimensions (WxDxH mm) 445 x 355 x 56mm
IP Rating Front IP65
Mounting Rear mount, VESA
Operating Temperature 0°C to +50°C
Warranty 2 Year
Delivery & Returns
We offer a range of delivery options to suit your needs.
UK Mainland
  • Postcode Exclusions: ZE, KW15+ PO 30, JE, HS, GY, TR, IM, AB31+, KW 1-14, FK19+, PA20+, IV, PH
Northern Ireland & Highlands
Ireland
RMA
Add to a quote list
Create a new quote list
Done
Winmate 19" Open Frame 1280x1024 SXGA LCD Display
Please complete the details below to receive your quote
Select the quantity you wish to request pricing or lead time information for:
  • R19L300-OFA1
    19" Open Frame 1280x1024 SXGA LCD Display